Çift ve Aile Danışmanlığı

Çift ve Aile Danışmanlığı

Aile, Çift ve Evlilik danışmanlığı; bireysel danışmanlıktan farklı olarak ilişkilere odaklı çalışılır. Yani kişinin birey olarak kim olduğundan çok ilişki içinde kim olduğu üstünde durulan bir çalışmadır.

Her ilişkide bazı sorunlar yaşanır ve bunlar çeşitlilik gösterir; insanların bazıları ilişki içinde anlaşılamamaktan, bazıları sevildiğini hissedememekten, bazıları terk edilme endişesinden, bazıları sadakatsizlikten, bazıları cinsel ilişkideki sıkıntılardan şikâyet edebilir. Aileler/çiftler kendi içinde bu problemleri çözmek adına farklı yollara başvururlar ve kimi zaman bu yollar sağlıksız ya da problemi çözmede yetersizdir. Bu durum özellikle çiftlerin ilişkiyi yürütemeyecekleri konusunda ümitsizliğe kapılmasına ve ilişkiyi sonlandırma düşüncesine gitmesine neden olur. Oysaki bu olumsuz gidişatı değiştirmek mümkündür; ilişki içerisindeki olumsuz döngüyü kırmak, ailenin birbiri ile doğru iletişim kurmasını sağlamak adına aile danışmanlığına başvurmaları hem sağlıklı hem de profesyonel bir çözüm olacaktır.

Aile, Çift ve Evlilik danışmanlığı ile bireyler birbirine karşı daha anlayışlı olabilmeyi öğrenir ve böylece uzlaşmacı bir yol izleyerek ortak çözüm yolları üretmek çiftlerin hem bugün yaşadığı hem de gelecekte yaşayabileceği problemlerin önüne geçer.

Eğer çiftlerden bir ya da her ikisi ilişkilerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsa yada aile içi ilişkiler derin sorunlar içeriyorsa danışmanlığa başvurulabilir. Tüm bunların dışında danışmanlığa başvurmak için aile yada çiftler arasında mutlaka bir sorun bulunması da gerekmez. Varolan ilişkilerin geliştirilmesi ve muhtemel problemlerin önlenmesi adına çiftler/aileler danışmanlık alabilirler. Örneğin; evlilik öncesi dönemde yaşanan evliliğe dair yoğun kaygı ya da korku da evlilik danışmanlığı ile ele alınabilecek bir problemdir. Kişinin bu süreci daha kolay atlatması ve evlilik sürecine hazırlanması için danışma yapılır.

Ayrıca bazı durumlarda, çıkmaza girmiş ve geri dönülemez bir hal almış ilişkilerde boşanma kesin karar ise bu sürecin en az hasarla, bireylerin hayatlarında büyük yıkım yaratmadan atlatılması adına da Aile, Çift ve Evlilik danışmanlığından faydalanılabilir.

Bazı kültürel yada kişisel sebeplerle yardım alıyor olmak bazı bireylere zor gelebilir. Bu yüzden de Aile, Çift ve Evlilik danışmanlığına gelmeyi reddedebilirler. Bu gibi durumlarda eşlerin yada aile bireylerinin birbirini kırıcı yada zorlayıcı olmadan ikna etmeye çalışmaları önerilir. Fakat birey (yada kişiler) yine de gelmeyi reddediyorsa çiftlerden birinin yada ailenin diğer üyelerinin de Aile, Çift ve Evlilik danışmanlığına gelmesi ilişkilerde önemli bir değişimi sağlayabilir.

Etkinlik Takvimi

18 February 2020 10:00
18 February 2020 15:00
22 January 2020 19:00